Winona Ryder

Winona Laura Horowitz, bilinen adıyla Winona Ryder, Amerikalı aktris.

Edebiyatla içli dışlı Cynthia Palmer ve Michael Horowitz çiftinin çocuğu olarak Minnesota'nın Winona kasabasında doğdu. İlk adını doğduğu kasabadan, ikinci adını ise anne ve babasının yakın arkadaşı yazar Aldous Huxley'nin eşi Laura'dan almıştır. Urie adlı bir erkek kardeşi, Jubal ve Sunyata Palmer adlarında üvey kardeşleri vardır. Winona Ryder'ın ailesi, sanat ve edebiyat dünyasıyla iç içeydi. Aile dostları arasında ünlü Beat şairi Allen Ginsberg, aktör ve yönetmen Timothy Leary ve yazar Philip K. Dick de bulunuyordu. 7 yaşındayken elektriğin bile olmadığı Kuzey California'daki bir komüne ait bir çiftlikte yetişti. Bu yıllarda edebiyat ve oyunculuğa merak duygusu geliştirmeye başladı. 10 yaşında ise San Francisco yakınlarında bir kasabaya taşınan ailesiyle birlikte daha geniş bir çevreye girdi ve daha sonra American Conservatory Theater'da oyunculuk dersleri almaya başladı. 13 yaşında Desert Bloom adlı film için deneme çekimine katıldı ama seçilemedi. Yine de yönetmen David Seltzer'in dikkatini çekti ve Lucas filminde rol aldı. 1987'de Square Dance filmiyle bir kez daha dikkat çekti. İlk büyük çıkışını 1988 yapımı Tim Burton filmi Beetlejuice ile yaşadı. Barbara ve Adam çiftini görebilen liseli Lydia rolüyle ne kadar yetenekli olduğunu kanıtladı. Ertesi sene Petaluma Lisesi'nden mezun oldu.

Arka arkaya yer aldığı Welcome Home, Roxy Carmichael (1990), Edward Scissorhands (1990) ve Mermaids (1990) adlı filmlerle yorgun düşen genç oyuncu ağır bir gribe yakalandı ve Baba 3'te (The Godfather: Part III) oynacağı Mary Corleone rolünde oynamak istemedi. Herkese, hastalığı nedeniyle istediği performansı veremeyeceği için rolden vazgeçtiğini söylese de, 17 yaşından beri birlikte olduğu sevgilisi Johnny Depp ile arasında çıkan sorunlar nedeniyle böyle bir karar verdiği dedikoduları yayıldı. Francis Ford Coppola'nın Drakula'sında Elisabeta'yı canlandırdı. Daha sonra Martin Scorsese'nin yönettiği Masumiyet Çağı'nda (The Age of Innocence) oynayan Winona Ryder, People Dergisi tarafından 1997 yılının en güzel 50 insanı arasına seçildi. Girl, Interrupted (1999) New York'ta Sonbahar (2000), Simone (2001) gibi filmlerde oynadı.

2001'de bir dükkandan kıyafet ve aksesüar çalarken yakalanması, kariyerinin yönünü baş aşağı çevirdi. 3 yıl hapse mahkum edilen, ancak hapse girmek yerine kontrollü serbestlikten yararlanan ve kamu hizmeti cezaları alan Ryder, zor yıllar geçirdi ve bir müddet sinemadan uzak kaldı. 2010 yapımı Siyah Kuğu filminde, şöhretini kaybetmiş balerin Beth rolüyle kendine yer buldu. 2016'da başlayan ve genç bir oyuncu kadrosunu barındıran Stranger Things dizisinde, Jonathan ve Will'in annesi Joyce Byers rolüyle uzun bir aradan sonra popüler bir yapımın en ön plandaki ismi olmayı başardı. 2018 yapımı romantik komedi İstikamet Düğün filminde başrolü Keanu Reeves ile paylaştı ve Lindsay karakterine hayat verdi.

1990'lı yılların başlarında, birlikte Edward Scissorhands filminde oynadığı Johnny Depp'le birliktelik yaşadı, hatta nişanlanmışlar ve Johnny Depp sağ koluna aşkını anlatan bir dövme yaptırmıştı. Ancak çift 1993'te yollarını ayırma kararı aldı. 2011'den beri Scott Mackinlay Hahn ile birliktedir.

 1. Makas Eller Edward Scissorhands 720p hd tek part izle
  Makas Eller Edward Scissorhands 720p hd tek part izle Dram, Fantastik 
  Türkçe Dublaj
  Makas Eller Edward Scissorhands 720p hd tek part izleMakas Eller izle, Makas Eller full izle, Makas Eller türkçe dublaj izle, Makas Eller hd izle, Edward Scissorhands izle, Edward bir mucidin inanılmaz icadı olarak yaratılmıştır. Ancak bu adamın ölümünün üzerine elleri yapılmadan yarıda kalan Edward'ın elleri yerine uzun keskin metal parçaları bulunmaktadır. İlerleyen süreç içerisine bir hanımefendi tarafından evine götürülen Edward karanlıkta yaşamaya başlayacaktır. Daha sonra kendisine pastel cennettin de yer alarak inanılmaz fantastik macerasına bulacaktır..
  • 1990
  • ABD
  • 720P
  • IMDb 7.9
  • 246
  • 0
  Siyah Kuğu Black Swan 720p hd izle
  Siyah Kuğu Black Swan 720p hd izle Dram, Gerilim 
  Türkçe Dublaj
  Siyah Kuğu Black Swan 720p hd izleBaş rolünde Natalie Portman ve Mila Kunis yer aldığı sinema yapımı şahaneler arasında yerini almıştır. Nina Amerika'da hayatını sürdürmekte olan balerindir. Zamanının büyük bir kısmını balerin yaparak geçiren Nina dans etme arzusu içerisinde sınırsız bir yer kaplamaktadır. Annesi Erica ise kızı gibi oda önceden balerin yapmaktadır. Günün birinde yönetmen olan Leroy KUĞU GÖLÜ baş balerini Beth'i yeni sezon içerisinde değiştirme karar alırken onun yerine tercih edeceği kişi ise Nina'dan başkası değildir. Ancak bu süreç içerisinde karşısına Lily adında balerin ona rahip olarak aralarında kıyasıya bir yarışma söz konusu olacaktır.Siyah Kuğu izle, Siyah Kuğu full izle, Siyah Kuğu türkçe dublaj izle, Siyah Kuğu hd izle, Black Swan 2010 izle, .Güncelleme: 25.03.2020
  • 2010
  • ABD
  • 720P
  • IMDb 8.0
  • 253
  • 0
  İstikamet Düğün Destination Wedding 720P izle
  İstikamet Düğün Destination Wedding 720P izle Komedi, Romantik 
  Türkçe Dublaj
  İstikamet Düğün Destination Wedding 720P. Frank ve Lindsay davet edildikleri düğüne katılmak zorunda olan iki kişidir. Düğüne dek birbirlerini tanımayan bu kadın ve erkek, ortak bir paydada buluşmaktadır. İkisi de duygusal olarak hasarlı ve aşka küskündür. Ancak bütün hafta sonunu birlikte geçirmek zorunda kaldıklarından, birbirlerinden hiç hoşlanmamalarına rağmen bir çekim hissederler. Peki edindikleri deneyimlere rağmen yine de umuda bel bağlamak yerinde bir karar mıdır, yoksa tekrarlanan bir hatadan mı ibaret olacaktır?Yorumlarınızın sinemavitrini.com için çok önemli olduğunu unutmayın. Sizlerin desteği sayesinde sitemiz gelişecek ve büyüyecek. Keyifli seyirler.Güncelleme:23.03.2020
  • 2018
  • ABD
  • 720P
  • IMDb 4.9
  • 374
  • 0
Winona Ryder Resimleri