Viggo Mortensen

Viggo Peter Mortensen Jr., Danimarka kökenli Amerikalı oyuncu. Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki Aragorn rolüyle hatırlanmaktadır.

1958'de New York'ta doğdu. Babası Viggo Peter Mortensen Danimarkalı, annesi Grace Gamble Atkinson ise Amerikalı olan Mortensen, babasının işi nedeniyle çocukluk yıllarında çok defa ülke değiştirdi. Venezuela'da, Danimarka'da ve uzun bir süre Arjantin'de yaşadı. Bu esnada akıcı şekilde İspanyolca konuşmayı öğrendi ve bu durum, oyunculuk kariyerinde çok sayıda İspanyolca filmde oynamasına yardımcı oldu. Lisans eğitimini New York'taki St. Lawrence Üniversitesi'nde, İspanyolca ve Siyaset Bilimi bölümlerinde tamamladı. 80'lerin başında Avrupa'da yaşadı, çiçek satıcılığı ve kamyon şoförlüğü gibi çok sayıda işte çalıştı. Sonrasında oyuncu olabilmek için ABD'ye geri döndü.

1990'lı yıllarda Hollywood'un çok önemli yapımlarında önce küçük, daha sonra önemli yardımcı roller almaya başladı. Carlito'nun Yolu, Crimson Tide, G.I. Jane, Kusursuz Cinayet, Sapık gibi bu yılların akılda kalan birçok filminde oynadı. Ancak büyük şöhretini Yüzüklerin Efendisi serisiyle elde etti. Peter Jackson'ın yönettiği Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü filmlerindeki Arathorn'un oğlu Aragorn karakteri sayesinde tüm dünyada tanındı ve kendini üst düzey bir oyuncu olarak ispat etti.

2006'da İspanya yapımı Alatriste filminde başrolde oynadı. 2007 yılında Davil Cronenberg'in Şark Vaatleri (Eastern Promises) filmindeki rolüyle Altın Küre'ye, BAFTA'ya ve Oscar'a aday gösterildi. 2012'de Arjantin yapımı Todos tenemos un plan, 2014'te Jauja ve Fransız yapımı İnsanlıktan Uzakta filmlerinde İngilizce dışındaki dillerdeki akıcılığını sinemaya da taşıdı. 2016 yapımı Kaptan Fantastik filmindeki Ben Cash rolüyle takdir topladı ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre adaylığı kazandı.

1987 - 1998 yılları arasında Exene Cervenka ile evli kalmıştır. Çiftin Henry Blake Mortensen isminde 1988 doğumlu bir oğlu vardır. Mortensen 2009'dan beri Alatriste filmindeki rol arkadaşı İspanyol aktris Ariadna Gil ile birliktedir.

 1. Yeşil Rehber 720P Türkçe Dublaj izle
  Yeşil Rehber 720P Türkçe Dublaj izle Komedi, Yabancı 
  Türkçe Dublaj
  Yeşil Rehber Türkçe Dublaj 720P İzleYeşil Rehber, meşhur bir piyanist ve konser turu düzenlemesinde onun şoförü olarak görev yapan Tony’nin hikayesini anlatıyor. Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan Amerikan mahallesinde hayatını sürdürmektedir. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlık yapmaktadır. Ünlü müzisyen tur çerçevesinde Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir dolaşacak bir şoför bulması gereken Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk esnasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik nezaketle karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır. En İyi Film Oscar'ının sahibi olan Viggo Mortensen ile Ay Işığı filmi ile Oscar’ı kazanan Mahershala Ali’nin başrolünü üstlendiği dram türündeki filmin yönetmen koltuğunda Peter Farrelly oturuyor. Senaryosunu yönetmen Farrelly, Brian Hayes Currie ve Nick Vallelonga’nın birlikte kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Linda Cardellini, Don Stark, David An, Sebastian Maniscalco gibi isimler yer alıyor.. Yorumlarınızın sinemavitrini.com için çok önemli olduğunu unutmayın. Sizlerin desteği sayesinde sitemiz gelişecek ve büyüyecek. Keyifli seyirler.Güncelleme:21-03-2020
  • 2018
  • ABD
  • 720P
  • IMDb 8.3
  • 6.248
  • 2
Viggo Mortensen Resimleri