Tim Robbins

Timothy Francis Robbins, kısaca Tim Robbins, Amerikalı aktör, yönetmen, yapımcı ve müzisyendir. Sinema tarihine geçmiş Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) filmindeki Andy Dufresne rolüyle akıllara kazınmıştır.

Robbins, West Covina, Kaliforniya doğumludur. Mary Cecelia Robbins (1933–2011) ve Gilbert Lee Robbins (1931–2011) çiftinin çocuğu olan sanatçı, bir Katolik olarak yetiştirilmiştir. Adele, Gabrielle ve David adlarında 3 kardeşi bulunmaktadır. 12 yaşında tiyatro sahnelerinde gözükmeye başlayan Robbins, Stuyvesant Lisesi'nde de çeşitli oyunlarda yer aldı. State University of New York'un Plattsburgh Koleji'ndeki 2 yıllık eğitimin ardından 1981'de UCLA Film School'un Drama bölümünden mezun oldu.

1992'de ilk yönetmenlik deneyimini Bob Roberts filmiyle yaşadı, aynı zamanda başrolünde oynadığı filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre adayı oldu. Aynı yıl Robert Altman'ın The Player filminde bir film stüdyosu yöneticisini canlandırdı ve başarılı performansıyla Cannes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu seçildi. Aynı zaman Bob Roberts filmiyle aday olduğu Altın Küre'yi The Player'daki oyunculuğuyla kazanmayı başardı. Asıl şöhretini ise 1994 yapımı Frank Darabont filmi Esaretin Bedeli'nden sonra elde etti. Müebbet hapis cezası yemiş bankacı Andy Dufresne rolüyle, tüm zamanların  en iyi filmleri arasında gösterilen filmin başrolünde oynayan Robbins, efsaneler arasına girmeyi başarmıştır.

1995'te 2. yönetmenlik denemesinde Dead Wan Walking'le En İyi Yönetmen dalında Oscar adayı oldu. 1999'da 3. kez yönetmen koltuğuna oturduğu Cradle Will Rock filmiyle İstanbul Uluslararası Film Festivali En İyi Film dalında Altın Lale kazandı. 2003 yapımı Clint Eastwood filmi Gizemli Nehir'deki (Mystic River) performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ve Altın Küre kazandı. 2011 yapımı Yeşil Fener (Green Lantern) filminde ise Hector Hammond'ın babası senatör Robert Hammond'ı canlandırdı. 2013'te Berlin Film Festivali'nin jüri üyeleri arasına seçildi.

1988'de Bull Durham filminin çekimleri sırasında tanıştığı Susan Sarandon ile 2009'a dek birliktelik yaşamış olan Robbins'in Jack Henry Robbins (d. 1989) ve Miles Robbins (d. 1992) adında 2 oğlu olmuştur. Robbins, 1.96 metrelik boyu ile Hollywood aktörlerinin en uzun boylularındandır.

 1. Yeşil Fener – Green Lantern Full HD izle
  Yeşil Fener – Green Lantern Full HD izle Aksiyon, Bilim Kurgu 
  Türkçe Dublaj
  Yeşil Fener - Green Lantern Full HD izleEvrende barışı korumayı amaçlayan galaksiler arası bir hava filosunun üyesi olan, kendini dünya işlerinin dışında bırakarak, gizemli yeşil bir yüzüğe adamış bir test pilotunun hikayesinin anlatıldığı filmin kahramanı, yüzüğü olmadığında sıradan bir insandan farkı kalmayan, Justice League Of America'nın kurucularından Green Lantern'den başkası değilHD Film siteniz sinemavitrini.com'da
  • 2011
  • ABD
  • 720P
  • IMDb 5.9
  • 671
  • 0
  Esaretin Bedeli Full izle
  Esaretin Bedeli Full izle Dram, Korku 
  Türkçe Dublaj
  Andy (Tim Robbins) genç ve işinde oldukça başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan 20 yıl hapis cezasına mahkum olur. Shawsank hapishanesinde yaşanan işgence, tecavüz ve türlü dramatik olaylara rağmen Andy, Red (Morgan Freeman) ile kurduğu dostluk sayesinde yaşama sevincini ve umudunu kaybetmeyen Andy, bunu diğer mahkumlar ile paylaşarak esaret günlerinin daha kolay geçmesini sağlayacaktır. 1995 yılında vizyona giren bu film İmdb listesinde birinci sıraya oturmuş ve yerini asla bırakmamıştır.HD Film siteniz sinemavitrini.com ailesi olarak iyi seyirler dileriz.
  • 1994
  • ABD
  • 720P
  • IMDb 9.3
  • 398
  • 0
Tim Robbins Resimleri